Placentofagie

Některé teorie říkají, že při porodu existuje náhlý impulz nutící býložravce k tomu, aby jedli maso. Pokusy to však nepotvrdily - když byly rodícím býložravým zvířatům nabízeny různé druhy masa, vždy odmítla, naproti tomu svou vlastní placentu nadšeně snědla.

Jiná teorie tvrdí, že je to kvůli vynaložené námaze, a že zvířata sní placentu kvůli hladu. Mnohá zvířata skutečně během porodní práce nejí, ale i ta, která normálně potravu přijímají, vždy placentu snědí.

Jak je to s teorií "čistého hnízda" - tedy s důvodem nejčastěji opakovaným?

Uklízí skutečně matka placentu kvůli možným predátorům?

I nenapadnutelné šelmy požírají svou placentu, i když je nepravděpodobné, že se kvůli tomu obávají útoku na svá mláďata. Navíc i u druhů, kdy mládě po narození může hned vstát a chodit, matka zůstává na místě, dokud placentu nesní.

A nakonec - porod není úplně čistý proces, a stejně u něj nepřevládá snaha uklidit krev a další tekutiny ze země, které by eventuelně predátory přilákaly.

Existuje celá řada potenciálních výhod placentofágie. Za prvé placenta obsahuje vitamíny a minerály, které mohou pomoci při boji proti příznakům poporodní deprese - jako například Vitamín B6. Za druhé placenta je bohatá na železo a bílkoviny, které jsou vhodné pro zotavení po porodu a zejména přínosné pro ženy vegetariánky.

Výzkum placentofágie je stále ještě v plenkách, i když se začínají rozvíjet výzkumy zabývající se hormonálními výkyvy v poporodním období matky. National Institutes of Health (NIH) provedl studii, která se zaměřila na CRH hormon (Corticotropin - uvolňující hormon). CRH snižuje stres a je obvykle produkován hypothalamusem. Během posledního trimestru těhotenství placenta vylučuje tolik CRH, že se jeho hladina v krvi ztrojnásobí. Nicméně, jak bylo také zjištěno, po porodu mají ženy nižší než průměrnou hladinu CRH, což může vyvolat příznaky deprese. NIH došel k závěru, že placenta vylučuje takové množství CRH, že hypothalamus tento hormon přestává produkovat.

Po porodu placenty nějakou dobu trvá, než hypothalamus dostane signál, že CRH hladina je nízká, a že jej musí začít znovu produkovat. To je další známka toho, že biologický důvod pro baby blues přímo souvisí s hormonální hladinou.

Musí zde být ještě nějaký jiný - evoluční - důvod pro placentofágii.

Velmi zajímavou adaptivní teorií je, že konzumace placenty může mít ve skutečnosti vliv na imunitní systém matky - potlačuje sklon jejího těla vytvářet protilátky jako odpověď na antigeny přítomné v krvi dítěte. Jako příklad můžeme uvést ženy, které jsou negativní na antigen Rh a mohou mít problémy s udržením následného těhotenství, jestliže její první dítě je pozitivní na antigen Rh.

Její tělo může vytvářet anti-Rh protilátky, které se pak pokoušejí zmařit další těhotenství v případě, že další dítě je Rh-pozitivní, mylně ho rozpoznává jako hrozbu.

Placentofágie může skutečně způsobit potlačení této odpovědi, a umožňuje ženě mít úspěšné následné těhotenství. Ženy, které jsou Rh negativní jsou často vyzvány k aplikaci očkovací injekce, která blokuje tvorbu vysokých hladin těchto protilátek. Savci si mohli vytvořit svou vlastní protilátku během tisíců generací jednoduše tím, že praktikují placentofágii.

Tradiční čínská medicína používá placentu v medicíně po tisíce let. Dobře známá TCM (Traditional Chinese Medicine) používá placentu při nedostatečné laktaci. Velmi zajímavá je studie z roku 1954, kdy vědci provedli studii na 210 ženách, které hlásily nedostatečnou laktaci. Dali těmto ženám sušenou placentu a zjistili, že 86% z nich mělo pozitivní nárůst produkce mléka v rámci několika dnů. Nedávný výzkum zjistil, že placentofágie by mohla zlepšit toleranci bolesti tím, že zvyšuje opiátu podobné látky aktivované během porodu.

Vytvořte si webové stránky zdarma!