Enkapsulace

​Není divu, že enkapsulace je nejčastější formou zpracování placenty: je jednoduché kapsle spolknout, mají dlouhou životnost a mohou být po porodu rychle připraveny. Pro tyto kvality je enkapsulace ideálním řešením zpracování placenty.

Existují dvě základní metody přípravy enkapsulace placenty: metoda Tradiční Čínské Medicíny (TCM) a Syrová metoda. Každá metoda je vhodná a různě preferována.

​Metoda Tradiční Čínské Medicíny (TCM)

​Tento způsob přípravy byl vyvinut Raven Lang, porodní asistentkou a TCM lékařkou v souladu s principy TCM a specifickými potřebami matky v poporodním období. Je to nejstarší známý a nejčastěji používaný recept pro přípravu placenty.

Charakteristickým znakem tohoto způsobu zpracování je vaření v páře. Placenta se před sušením napařuje s bylinami a kořením. Vaření v páře - přidání "tepla" do placenty - se považuje v čínské medicíně za prvek, který tonizuje, povzbuzuje energii a vyživuje krev. Procesem vaření v páře však dojde ke ztrátě enzymů a je možné, že se sníží i obsah hormonů.

Tonizační a výživné vlastnosti placenty připravené metodou TCM se nejlépe hodí k dlouhodobému užívání, kdy cílem je snížit poporodní deprese, zlepšit produkci mléka nebo "dobít" tělo po porodu.

​Syrová metoda

​Syrová metoda se často používá pro klienty, kteří se hlásí k syrové stravě. Tato metoda je založena na myšlence, že teplo ničí životně důležité enzymy v potravinách. Veškerá příprava je omezena na teplotu 50° C. V případě placenty někteří argumentují, že syrová metoda obsahuje více hormonů a živin než metoda TCM. Syrová příprava je považována za extrémně chladnou a proto je nevhodná pro delší použití v dalších měsících po porodu. Syrová placenta je zvláště vhodná k intenzivní a krátkodobé podpoře krvetvorby. Syrové placentové kapsle jsou obvykle užívány v průběhu prvních 6 měsíců po porodu.

​Někteří lidé jsou jasně nakloněni jedné metodě přípravy placenty nebo určité formě přípravku.

Kdy NAZEP enkapsulaci nedoporučuje:

1. ​Ženy s potvrzenou infekcí dělohy​

Pamatujte, že mít horečku u porodu neznamená, že žena má infekci dělohy. Je-li podezření na infekci dělohy tak je velká pravděpodobnost, že lékaři budou chtít placentu poslat do laboratoře. Pokud je to možné, domluvte se na poslání kousku placenty místo celé. Pamatujte, že pokud se pošle celá placenta do laboratoře, tak se již její enkapsulace z důvodu kontaminace nedoporučuje. Po poslání kousku placenty zbylou část placenty uschovejte do mražáku. Je velmi pravděpodobné, že testování v laboratoři bude trvat déle než 48 hodin. Po získání výsledků z laboratoře se poraďte se specialistou a rozhodněte se jak s placentou dále naložíte.​

​2. Ženy, které v průběhu těhotenství kouří

​I když placenta není filtr a toxiny nezachycuje a neuchovává, tak pokud matka kouří, placenta zachytí a uchová těžké kovy. NAZEP proto nedoporučuje konzumaci placenty u matek, které kouří. (Studie: The Conspicuous Absence of Placenta Consumption in Human Postpartum Females: The Fire Hypothesis, Sharon M. Young).

Kontraindikace užívání placenty

Placenta by neměla být užívána pokud je v těle teplo z nedostatku yin. Tento nedostatek se dá charakterizovat jako rozpálené tváře, horké dlaně a chodidla, odpolední horečka, noční pocení (ano tohle je běžné v průběhu menopauzy a mnohé z toho je způsobeno yin). Vzhledem k tomu, že v Tradiční Čínské Medicíně je mnoho akutních onemocnění - zvláště ty onemocnění spojená s horečkou, zimnicí, bolestí, kýcháním - považováno za invazi patogeního zla, placenta by při těchto příznacích neměla být nikdy užívána. Placenta má silný tonizační účinek a nemůže rozlišovat mezi tělesnou obrannou čchi a invazivním patogenem. Při užívání v průběhu boje s řekněme nachlazením nebo vice k věci, zánětem prsu (které jsou provázeny horečkou, bolestí, zimnicí atd) může patogen zesílit a jít hlouběji (To je stejný důvod proč by se ženšen - tonizační - neměl brát při nachlazení). Sledujte ty dámy, které dostanou po porodu chřipku - právě ony by se stejně tak měly vyhnout jakékoli tonizaci (placentě nebo jiným tonizačním prostředkům.

Možné vedlejší účinky

  • ​Mírné bolesti hlavy (doporučeno snížit dávku - tento problém by se tím měl vyřešit).
  • Žaludeční křeče nebo bolesti břicha (velmi zřídka - možná výsledkem růstu bakterií v důsledku nesprávného skladování kapslí).
  • Žaludeční křeče u těch, kteří berou železo jako doplněk stravy (nedoporučujeme užívat doplňky železa a placentové kapsle najednou).
  • PUPPPs vyrážka vracející se po 3 dnech konzumace kapslí (velmi vzácné) [1]
  • Bolest pánevní vazů (PGP-pelvic gridle pain), trpící mohou cítit menší úlevu (věříme, že je to vzhledem k vysoké úrovni hormonu zvaný Relaxin, který je příčinou PGP.
  • Nevysvětlitelný nedostatek produkce mléka (velmi vzácné)
  • Emocionální příznaky, stres, úzkost, deprese (velmi vzácné)

[1] Polymorfní erupce (synonymum - pruritic urticarial papules and plaques of pregnancy, PUPPP) Charakteristika - jde o silně svědící kožní onemocnění, které se objevuje ve třetím trimestru většinou první gravidity. K odhojení dochází obvykle během několika dní po porodu. V dalších těhotenstvích se objevuje jen zřídka a jeho projevy bývají méně výrazné. Jeho výskyt je udáván v poměru asi 1:200 těhotenství.

Vytvořte si webové stránky zdarma!